Trükkös facebook spam - böngésző kiterjesztéssel
Itt még mindig egy primitív dologra gyanakodtam, de amikor jelszóváltoztatás után is érkeztek a bejegyzések már éreztem, hogy itt valami disznóság van, ezért elkezdtem nyomozni :)
A posztban lévő link egy dropbox linkre mutat, ami teljesen leutánozza a youtube kinézetét, azzal a kivétellel, hogy egy plugin telepítését kéri a felhasználótól! Itt már megszólal a vészcsengő egy tapasztaltabb felhasználónál, de a gyanútlan áldozatok rákattintanak. Gondolhatjuk, hogy megint csak egy oldal lájkoló láthatatlan <div>... De nézzük csak meg, hogy mit is csinál ez a link!
(Sajnos erről képernyőképet nem készítettem először, azóta pedig a dropbox letiltotta, mert elérte a forgalmi korlátot. Ha holnap működik még az oldal, akkor frissítem a bejegyzést, addig higgyétek el nekem :-)
Többek között megvizsgálja a böngészőt és letölt egy ennek megfelelő bővítményt (Chrome és Firefox érintett, a többit átirányítja egy másik oldalra).
Kicsit utánajártam a Crome bővítménynek (letölthető itt, Firefox bővítmény itt), egy "YouTube Premium Video" kiterjesztésnek álcázza magát, valódi Youtube ikonokkal.
Az analytics (UA-31861921-1) és whois.among.us (3bcmg6ofjwms) statisztikákon kívül még behivatkozik egy, a konkrét spamelést és terjesztést végző javascriptet: http://feedbuzz.info/js.php (ha időközben elérhetetlenné válna, a kimenet letölthető itt)
Hogyan kerüljük el?
- Mindig ellenőrizzük a meglátogatott oldalak URL-jét. Itt is feltűnhetett volna, hogy a szokásos youtube.com helyett dl.dropbox.com van.
- Gyanakodjunk, ha egy gyakran látogatott, ismert működésű oldal hirtelen valaminek a letöltésére, elvégzésére kér fel.
- Csak megbízható forrásból telepítsünk bővítményeket és időnként nézzük őket végig, a már nem használtakat töröljük, tiltsuk le!
- Ne higgyünk a kihagyhatatlan, úgy sem tudjuk x másodpercnél tovább nézni, Justin Bieber akasztása (!!!), kígyó megeszik egy embert, egyéb badarságokat kínáló bejegyzéseknek. Ha mégis nagyon érdekel, akkor legyünk gyanakvóak és használjuk a Chrome jobb gomb a linkre -> Megnyitás inkognitó ablakban funkcióját, így legalább a bejelentkezett munkamenetünkhöz nem férnek hozzá.
Tipp: ne csak a kiegészítőket, hanem a beépülőket is ellenőrizzük (Chrome esetében chrome://plugins)! A nem használtakat pedig tiltsuk le (pl. Remoting viewer, Microsoft Office, VLC, Silverlight, Java (!!!))
Megjegyzés 1: nem tisztázott, hogy Chrome 21-re hogyan került fel a bővítmény egy idegen oldalról. Chrome 20-ban még felajánlotta, hogy telepítésre kerüljön-e, de a 21-es verzióban figyelmeztet, hogy csak az áruházból telepíthető bővítmény és emiatt elutasításra kerül. Linux alatti Chrome-ra pedig fel sem sikerült telepítenem, mert hibás bővítményt írt.
Frissítés(08.05): a stuff másnak is feltűnt, az érdeklődők az exposedbotnets oldalán további információkat és kódrészleteket találhatnak a kiterjesztéssel kapcsolatban.
#biztonság #böngészők #chrome #facebook #firefox #kiegészítő #plugin #spam